Bitcoinو دانستنی‌های مفید در مورد آن

Bitcoin و دانستنی‌های مفید در مورد آن

Bitcoin

سوالات عمومی در مورد Bitcoin (بیت کوین)

Bitcoin چیست ؟

بیت کوین یک شبکه توافقی است که یک سیستم پرداخت جدید و یک نوع پول کاملاً دیجیتال را بوجود آورده است. بیت کوین همچنین می‌تواند به عنوان مهم‌ترین سیستم دفترداری با سه ورودی موجود به‌شمار آید.


اولین Bitcoin و مفهوم آن توسط چه کسی به اثبات رسید ؟

اولین بیت کوین و مفهوم آن توسط شخصی با اسم مستعار “ساتوشی ناکاموتو” در سال ۲۰۰۹، منتشر گردید.

ساتوشی ناکاموتو بدون آن‌که اطلاعاتی از خود فاش کند، پروژه را به اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی موکول کرد.

از آن زمان تا اکنون توسعه‌دهندگان بی‌شماری برای رشد و ترقی جوامع از بیت کوین استفاده می‌کنند.

گمنامی ساتوشی ناکاموتو اغلب باعث نگرانی‌های ناموجهی می‌شود.

که بسیاری از آنها به فهم نادرست از طبیعت متن‌باز (قابل ویرایش بودن) بیت کوین، بر می‌گردد.

پروتکل بیت کوین و نرم‌افزار آن به‌صورت متن‌باز (قابل ویرایش) منتشر شده است. و هر توسعه‌دهنده‌ای درهرکجای گیتی می‌تواند کد آن‌را بازبینی و یا نسخه تغییریافته نرم‌افزار بیت کوین مخصوص خودش را بسازد. تاثیر ناکاموتو نیز مانند توسعه‌دهندگان کنونی، محدود به تغییراتی بود که از دیگران اقتباس می‌کرد. بنابراین بیت کوین را کنترل نمی‌کرد.

امروزه هویت مخترع بیت کوین به خودی خود احتمالاً مانند هویت شخصی است که کاغذ را اختراع کرده بود.


چه کسی شبکه بیت کوین را کنترل می‌کند ؟

هیچ‌کس مالک شبکه بیت کوین نیست، همانطور که هیچ‌کس صاحب تکنولوژی که در ورای پُست الکترونیکی (ایمیل) ” قرار گرفته، نیست.

این کاربران بیت کوین در سراسر جهان هستند که آن‌را کنترل می‌کنند. توسعه‌دهندگان بیت کوین اگرچه نرم‌افزار آن را بهبود می‌بخشند ولی نمی‌توانند تغییری را بر روی پروتکل بیت کوین تحمیل کنند. زیرا هر کاربر آزاد است که نرم‌افزار خود و نسخه‌ای که می‌پسندد را استفاده کند. تمامی کاربران، برای اینکه با یکدیگر سازگار بمانند باید از نرم‌افزاری استفاده کنند که از همان قواعد پیروی می‌کند. بیت کوین تنها به‌شرط همبستگی کامل بین تمام کاربران، می‌تواند به‌درستی کار کند. بنابراین تمام کاربران و توسعه‌دهندگان انگیزه قوی برای حفظ این همبستگی را خواهند داشت.


Bitcoin (بیت کوین) چگونه کار می‌کند ؟

از دید کاربر، بیت کوین چیزی بیش از یک برنامه روی گوشی تلفن همراه و یا یک برنامه کامپیوتری که یک کیف‌پول بیت کوین را برایش تهیه کرده و به کاربر اجازه می‌دهد تا با آن به ارسال یا دریافت بیت کوین‌ها بپردازد، نیست.

در پشت پرده، شبکه بیت کوین یک دفتر کل عمومی به نام “زنجیره بلاک (Blockchain) ” را به اشتراک گذاشته است.

این دفتر کل شامل تمام تراکنشهایی است که تاکنون پردازش شده است و به کامپیوتر کاربر اجازه می‌دهد تا درستی هر تراکنش را بیازماید. اعتبار هر تراکنش به وسیله امضای دیجیتال مربوط به آدرس‌های ارسال، محافظت می‌شود و به همه کاربران اجازه می‌دهد تا بر ارسال بیت کوین‌ها از آدرس‌های بیت کوین خود، کنترل کامل داشته باشند. افزون بر این، هرکس می‌تواند تراکنش‌ها را با استفاده از توان محاسباتی سخت‌افزاری که ویژه این کار است، پردازش کرده و برای این سرویس، بیت کوین‌هایی را هم به عنوان جایزه بدست آورد. به اینکار اصطلاحاً “معدن‌کاوی” می‌گویند.


 آیا مردم واقعاً از Bitcoin استفاده می‌کنند ؟

بله. تعداد روزافزونی از کسب‌وکارها و افراد از بیت کوین استفاده می‌کنند.

این کسب‌وکارها ممکن است کسب‌وکارهایی به‌صورت رو در رو با مشتری باشد، مانند رستوران‌ها، آپارتمان‌ها، دفاتر حقوقی و یا سرویس‌های روی خط (آنلاین) مانند Namecheap، WordPress، Reddit و یا Flattr. بیت کوین اگرچه پدیده‌ای نسبتاً جدید به‌شمار می‌آید، اما به سرعت رو به رشد است. در پایان آگست ۲۰۱۳، ارزش تمام بیت کوین‌های در گردش بالغ بر ۱٫۵ میلیارد دلار امریکا بود و ارزش بیت کوین‌هایی که روزانه مبادله می‌شد، به میلیون‌ها دلار می‌رسید.

The breadth of use of Bitcoin


چگونه می‌توان Bitcoin به دست آورد ؟

بیت کوین را به‌طور مرسوم می‌توان به چهار روش به دست آورد :

 • درصورت پرداخت وجه برای کالا یا خدمات
 • خرید آن از صرافی بیت کوین
 • مبادله بیت کوین‌ها با کسی در نزدیکی خود
 • بدست آوردن بیت کوین از راه استخراج رقابتی

با وجود چهار روش مرسوم که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، روش‌های نسبتا جدید و البته سرگرم‌کنند‌ای هم وجود دارند که می‌توان به انواع بازی‌های آنلاین و یا ربات‌های تلگرامی معتبر اشاره کرد.

در حالی که ممکن است افرادی پیدا شوند که مایل به فروش بیت کوین در مقابل کارت اعتباری و یا پرداخت پی‌پال هستند، اکثر مبادلات با استفاده از این روش‌های پرداخت مقدور نیستند. زیرا کسی که بیت کوین را با PayPal خریداری می‌کند نیمی از معامله را معکوس می‌کند. این معمولا به عنوان بازپرداخت شناخته می‌شود.


پرداخت Bitcoin تا چه اندازه دشوار است ؟

پرداخت به وسیله بیت کوین، آسان‌تر از خرید توسط کارت‌های اعتباری یا دبیت‌کارت است.

می‌تواند بدون استفاده از یک حساب تجاری دریافت شود.

پرداخت‌ها از طریق یک برنامه کاربردی کیف‌پول، چه روی کامپیوتر و چه روی گوشی تلفن هوشمند شما امکانپذیر است.

با وارد کردن آدرس گیرنده، مقدار وجه پرداختی و فشردن دکمه ارسال، انجام بگیرد.

بسیاری از کیف‌پول‌ها می‌توانند با اسکن کردن یک کد QR و یا با استفاده از تکنولوژی NFC و تماس دادن دو گوشی تلفن با هم، آدرس گیرنده را آسانتر وارد نمایند.

 یک نمونه تصویر از محیط ارسال بیت کوین توسط تلفن همراه را در زیر می‌توانید مشاهده کنید.

Bitcoin Mobile Send

تصویری دیگر از محیط دریافت بیت کوین توسط تلفن همراه

Bitcoin Receive Mobile


مزایای Bitcoin چیست ؟

The benefits of Bitcoin

ـ استقلال در پرداخت :

هر موقع از شبانه‌روز و در هرکجا جهان که باشید، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت کوین امکانپذیر است.

 • هیچ روزی تعطیل نیست.
 • هیچ حد و مرزی در کار نیست.
 • هیچ محدودیتی اعمال نخواهد شد.

بیت کوین به کاربرانش اجازه می‌دهد بر پول خود کنترل کامل داشته باشند.

ـ برخورداری از کارمزد پایین در تراکنشات :

در حال حاضر پردازش پرداخت وجه با بیت کوین، بصورت بدون کارمزد و یا با کارمزدی بسیار اندک، انجام می‌گیرد.

کاربران می‌توانند برای پردازش سریعتر تراکنش خود، کارمزد بالا در نظر بگیرند.

ـ ناشناس ماندن هویت :

تراکنش‌های بیت کوین امن و برگشت‌ناپذیر بوده و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس مشتریان نیست.

به همین دلیل از سوداگران در برابر ضررهای ناشی از کلاهبرداری یا پرداخت‌های برگشتی جعلی محافظت می‌کند.

سوداگران می‌توانند به سادگی به بازارهای جدیدی قدم بگذارند که هیچ کارت اعتباری در آن در دسترس نباشد و یا نرخ کلاهبرداری به شکل غیرقابل قبولی بالا باشد.

دستاوردهای خالص آن عبارتست از : کارمزد کمتر، بازارهای بزرگتر و هزینه های مدیریت کمتر.

ـ امن و قابل کنترل بودن :

کاربران بیت کوین بر تراکنش‌های خود کنترل کامل دارند. غیرممکن است که بتوان معامله کنندگان را مجبور کرد؛ مانند آنچه در روشهای دیگر پرداخت گاهی پیش می‌آید، مبالغی ناخواسته و یا از پیش اعلام نشده را بپردازند. پرداخت‌های بیت کوین بدون اینکه اطلاعات شخصی کسی را به تراکنش پیوست دهند، انجام می‌گیرند. به این ترتیب محافظت شدیدی در برابر سرقت هویت ایجاد شده است. کاربران بیت کوینی همچنین می‌توانند با نسخه پشتیبان و رمزگذاری، از پولشان محافظت نمایند.

ـ برخورداری از شفافیت :

تمامی اطلاعات در مورد تامین پول بیت کوین به سادگی روی زنجیره بلاک (Blockchain) در دسترس همه است و می‌توان آن را بلافاصله راستی آزمایی کرد و از آنها استفاده نمود. هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند پروتکل بیت کوین را کنترل و یا دستکاری نماید چون این پروتکل با رمزنگاری، ایمن شده و هسته بیت کوین را از نظر شفافیت، بی‌طرفی کامل و قابل پیش‌بینی بودن کاملاً قابل اعتماد ساخته است.

ـ برخورداری از اثبات پرداخت :

بعد از تأیید تراکنش‌ها در شبکه پرداخت بیت کوین یک کد اثبات پرداخت به کاربران تعلق خواهد گرفت که از طریق آن قادر خواهند بود از رسیدن یا در صف بررسی قرار گرفتن بیت کوین خود مطلع شوند.


معایب Bitcoin چیست ؟

Disadvantages Bitcoin

ـ میزان پذیرش :

بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت کوین‌ها را می‌پذیرند چرا که مزایای آن را می‌دانند.

اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد تا بتوان از فایده‌های این شبکه بهره جُست.

ـ ناپایداری :

ارزش کلی بیت کوین‌های در گردش و تعداد کسب و کارهایی که از بیت کوین استفاده می‌کنند، در مقایسه با آنچه که باید باشد، هنوز کم است.

بنابراین، رویدادها، معاملات و یا فعالیت‌های تجاری نسبتاً کمی هستند که می‌توانند بر بهای بیت کوین اثری چشمگیر داشته باشند..

به لحاظ نظری این ناپایداری، در صورت رشد بازارها و تکنولوژی بیت کوین، کاهش خواهد یافت.

پیش از این، جهان هرگز چنین ارز نوینی را به خود ندیده بود، بنابراین تصور اینکه بیت کوین چگونه این راه را به پایان خواهد برد، واقعاً دشوار و هیجان‌انگیز است.

ـ در حال توسعه بودن :

نرم‌افزار بیت کوین هنوز نسخه آزمایشی است و ویژگی‌های ناقص بسیاری دارد که بطور فعال در دست توسعه است.

ابزارها، ویژگی‌ها و سرویس‌های جدید در حال توسعه یافتن هستند تا بیت کوین را امن‌تر و برای توده مردم دسترس‌پذیر تر سازند. بیشتر کسب و کارهای بیت کوینی نوپا بوده و هنوز تحت پوشش بیمه نیستند. بطور کلی، فرایند بلوغ بیت کوین هنوز در جریان است.


چرا مردم به Bitcoin اعتماد دارند ؟

سهم بزرگی از اعتماد به بیت کوین ناشی از این حقیقت است که اصولاً نیازی به اعتماد کردن نیست.

بیت کوین کاملاً متن‌باز و تمرکززدایی شده است. یعنی هر کسی می‌تواند هر زمان که بخواهد به سراسر کد منبع آن، دسترسی داشته باشد. بنابراین هر توسعه دهنده‌ای در جهان می‌تواند بدقت درستی طرز کار بیت کوین را بیازماید. هر کسی می‌تواند شفافیت تمامی تراکنش‌ها و بیت کوین‌های ساخته شده را فوراً مورد ملاحظه قرار دهد. تمامی پرداخت‌ها را می‌توان بدون اتکا به طرف سومی، انجام داد و کل سیستم از طریق الگوریتم‌های رمزنگاری که به دقت نظیر به نظیر مرور شده، درست مثل آنچه در بانکداری آنلاین انجام می‌شود، محافظت می‌گردد. هیچ سازمان یا فردی نمی‌تواند بیت کوین را کنترل کند و حتی اگر تمامی کاربران نتوانند به این شبکه اعتماد کنند، امنیت شبکه پابرجا است.


آیا با Bitcoin می‌توان پولدار شد ؟

هرگز انتظار نداشته باشید با بیت کوین یا با هر تکنولوژی دیگری، پولدار شوید.

بیت کوین فضای رو به رشدی از نوآوری‌ها و فرصت‌های کسب‌وکار زیادی است که البته شامل خطراتی هم می‌شود.

هیچ تضمینی وجود ندارد که چون بیت کوین تا کنون با سرعت زیادی توسعه یافته است، از این پس نیز همچنان به رشد خود ادامه دهد. سرمایه گذاشتن از زمان و منابع روی هر چیزی که به بیت کوین وابسته است، نیاز به کارآفرینی دارد. راه‌های گوناگونی برای بدست آوردن پول بوسیله بیت کوین هست مانند استخراج، سفته بازی و یا راه انداختن کسب و کارهای جدید. تمامی این روشها رقابتی هستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که سودآور هم باشند. . این به خود فرد بستگی دارد که هزینه ها و مخاطراتی را که در این نوع پروژه ها هست، بدرستی ارزیابی کرده باشد.


آیا Bitcoin کاملاً مجازی و غیرمادی است ؟

بیت کوین به اندازه کارت‌های اعتباری‌ که مردم روزانه از آنها استفاده می‌کنند، مجازی و قابل استفاده است.

درست مانند سایر شکل‌های پول، برای پرداخت آنلاین در فروشگاه‌های واقعی و سایر موارد کاربرد دارد.

بیت کوین این پتانسیل را نیز دارد که به شکل فیزیکی پول تبدیل شود. اما پردخت با گوشی‌های تلفن همراه معمولاً آسان‌تر است. به‌عبارت دیگر، کاربران بیت کوین کنترل ویژه بر موجودی خود دارند و بیت کوین‌هایشان صرفاً به دلیل مجازی بودن، غیب نمی‌شود. ترازهای بیت کوین در یک شبکه بزرگ توزیع شده، ذخیره شده است و هیچکس نمی‌تواند با تقلب آن را تغییر دهد.


آیا Bitcoin گمنام است ؟

بیت کوین گمنام نیست و نمی‌توان آن را با همان سطح حریم خصوصی که پول نقد دارد، عرضه کرد.

استفاده از بیت کوین، رکوردهای عمومی گسترده‌ای از خود به جای می‌گذارد.

مکانیسم‌های مختلفی برای محافظت از حریم خصوصی کاربران وجود دارد و موارد بیشتری هم در حال توسعه است. نگرانی‌هایی در مورد اینکه محرمانه بودن تراکنش‌ بیت کوین به منظور انجام کارهای غیرقانونی است، ایجاد شده است. اما این نگرانی‌ها ارزشی ندارند؛ چون بیت کوین بدون تردید تابع قوانین و مقرراتی است که مشابه آن در سیستم‌های مالی وجود دارد. بیت کوین نمی‌تواند گمنام‌تر از پول نقد باشد و احتمال جلوگیری از بررسی‌های جنایی، در مورد آن کم است. افزون بر آن، بیت کوین نیز طوری طراحی شده که از دامنه گسترده‌ای از جرایم مالی جلوگیری می‌کند.


اگر Bitcoin خود را از دست بدهیم، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

اگر کاربری کیف پول خود را گم کند، پول او از گردش خارج می‌شود.

بیت کوین‌های گمشده، درست مانند بقیه بیت کوین‌ها همچنان در زنجیره بلاک باقی می‌مانند، اما برای همیشه به خواب می‌روند.

چون هیچکس هیچ راهی ندارد تا کلید(های) محرمانه‌ای را که بیت کوین‌ها را دوباره قابل خرج کردن می‌نماید، پیدا کند. نظر به قانون عرضه و تقاضا، وقتی بیت کوین‌های کمتری در دسترس باشند، تقاضا برای آنهایی که باقی مانده‌اند بیشتر می‌شود و برای جبران این تقاضا، بهای بیت‌کوین‌ها افزایش می‌یابد.


آیا Bitcoin، به یک شبکه پرداخت عمده، ارتقاء خواهد یافت ؟

شبکه بیت کوین می‌تواند تعداد بسیار بیشتری تراکنش در ثانیه را نسبت به چیزی که امروزه انجام می‌دهد، پردازش کند.

اما هنوز آماده نیست تا به جایگاه شبکه‌هایی مانند شبکه‌های کارت‌های اعتباری بزرگ برسد.

برای از میان برداشتن محدودیت‌های کنونی، کارهایی در دست اقدام است و الزامات آینده بخوبی شناسایی شده‌اند.

از زمان پیدایش شبکه بیت کوین، همه ابعاد آن در فرایند مداومی از بلوغ، بهینه‌سازی و تخصصی شدن بوده است و انتظار می‌رود که در سال‌های آینده نیز این راه ادامه یابد. با افزایش ترافیک، ممکن است تعداد بیشتری از مشتریان بیت کوین از سیستم‌های سبک‌تر استفاده کنند و نُدهای شبکه کامل، به سرویسی تخصصی‌تر تبدیل شوند.


سوالات حقوقی در مورد Bitcoin (بیت کوین)

آیا Bitcoin قانونی است ؟

تا جایی که ما می‌دانیم، در بیشتر محاکم قضایی از نظر قانون، بیت کوین غیرقانونی نیست.

اما بعضی از دستگاه‌های قضایی (مانند کشورهای آرژانتین و روسیه) ارزهای خارجی را به شدت محدود و یا ممنوع کرده‌اند.

بعضی دیگر از دستگاههای قضایی (مانند تایلند) ممکن است صدور گواهینامه برای بعضی موجودیت‌های خاص، مثلاٌ صرافی‌های بیت کوین را محدود کرده باشند.

قانون‌گذاران در دستگاه‌های قضایی مختلف در حال برداشتن گام‌هایی هستند تا برای این تکنولوژی جدید قوانینی وضع نمایند.

مثلاً شبکه اجرای جرایم مالی (FinCEN)؛ که دفتری در وزارت خزانه داری ایالات متحده امریکا است، راهنمایی منتشر کرده و در آن به تشریح چگونگی فعالیت‌های معین در خصوص ارزهای مجازی پرداخته است.


آیا Bitcoin برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی قابل استفاده است ؟

بیت کوین نوعی پول است و پول همواره برای اهداف قانونی و غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • پول نقد، کارت‌های اعتباری و سیستم‌های بانکی جاری از نظر استفاده در جرایم مالی، بطور گسترده‌ای از بیت کوین پیشی می‌گیرند.
 • بیت کوین توانسته است نوآوری‌های چشمگیری در سیستم‌های پرداخت به وجود بیاورد.
 • منافع چنین نوآوری‌هایی اغلب بسیار فراتر از نقطه ضعف‌های احتمالی آنها است.
 • بیت کوین طوری طراحی شده تا در ایمن کردن بیشتر پول‌سازی یک گام فراتر برود.
 • و حفاظت چشمگیری در برابر بسیاری از اشکال جرایم مالی به عمل آورد.
 • مثلاً جعل کردن بیت کوین‌ها، کاملاً غیرممکن است.
 • کاربران بر پرداخت‌های خود کنترل کامل دارند و نمی‌توانند مبالغ تایید نشده را مانند آنچه که در کارت‌های اعتباری کلاهبرداری می‌شود، دریافت کنند.
 • تراکنش‌های بیت کوین برگشت‌ناپذیر بوده و در برابر پرداخت‌های برگشتی تقلبی بسیار ایمن هستند.
 • بیت کوین با استفاده از مکانیسم‌های مفید و قوی مانند پشتیبان‌گیری، رمزنگاری و امضای چندگانه، در برابر دزدی و گم شدن بسیار ایمن شده است.

نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه :

بیت کوین می‌تواند برای مجرمین بسیار جذاب باشد.

چون می‌توان حریم شخصی و پرداخت‌های برگشت‌پذیر با آن داشت.

اما این ویژگی‌ها در پول نقد و حواله‌های بانکی نیر به وفور دیده می‌شود.

بدون تردید، استفاده از بیت کوین تابع قوانین مشابهی است که قبلاً در جای خود در سیستم‌های مالی موجود گنجانده شده‌اند و احتمال ندارد که بیت کوین از انجام بررسی‌های جنایی، جلوگیری کند. مرسوم است که پیشرفت‌های مهم قبل از اینکه مزایای آنها بخوبی شناخته شود، بحث‌برانگیز باشند. اینترنت مثال خوبی برای بسیاری از کسانی است که تصوری این چنینی دارند.


آیا Bitcoin می‌تواند تابع قوانین و مقررّات باشد ؟

پروتکل بیت کوین به خودی خود، بدون همکاری تقریباً تمامی کاربرانش، قابل تغییر نیست.

تلاش برای اختصاص امتیازهای ویژه به یک مرجع محلی در قوانین شبکه جهانی بیت کوین، ناشدنی نیست.

هر سازمان ثروتمندی می‌توانست انتخاب کند که برای سخت‌افزار استخراج طوری سرمایه‌گذاری کند تا نیمی از قدرت محاسباتی شبکه را در کنترل خود درآورد و بتواند آخرین تراکنش‌ها را بلاک کرده یا برگشت دهد. اما هیچ تضمینی نیست که آنها بتوانند این قدرت را حفظ کنند چرا که میزان سرمایه‌گذاری‌‌اش باید بیشتر از تمام استخراج کننده‌های دیگر در جهان، باشد.

اما وضع مقررات استفاده از بیت کوین، به روشی مشابه سایر ابزارها امکان پذیر است.

درست مانند دلار، بیت کوین می‌تواند برای مقاصد بسیار متفاوتی بکار رود که بعضی از آنها قانونی و برخی دیگر براساس بعضی از محاکم قانون‌گذاری، غیرقانونی خواهند بود.

از این لحاظ بیت کوین هیچ فرقی با دیگر ابرازها یا منابع ندارد.

بیت کوین در هر کشوری، می‌تواند تایع قوانین و مقررات آن کشور باشد.

بر اساس بعضی قوانین محدودکننده، استفاده از بیت کوین همچنین می‌تواند دشوار باشد.

در این‌صورت تعیین درصد کاربرانی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، سخت خواهد بود.

دولتی که بیت کوین را ممنوع می‌کند؛ از کسب و کارهای داخلی و بازارهای رو به رشد جلوگیری کرده و نوآوری را به سوی دیگر کشورها می‌راند.

چالش پیش روی قانونگذاران مثل همیشه توسعه راه‌حل‌هایی است که :

در عین کارا بودن، رشد بازارها و کسب و کارهای نوین را دچار مشکل نکند.


درباره Bitcoin و ورود مالیات به آن چه تدابیری اندیشیده شده است ؟

بیت کوین ارز بدون پشتوانه‌ای نیست که در هر دستگاه قضایی/ پولی، قانونی بشمار بیاید،

اما مشمولیت مالیاتی اغلب فارغ از واسطه‌ی بکار رفته، شامل حال بیت‌کوین هم می‌شود.

قوانین بسیار گوناگونی در بسیاری از دستگاه‌های قضایی وضع شده است که می‌تواند :

درآمد، فروش، دستمزد، بهره‌های سرمایه‌ای و یا اشکال دیگر مشمولیت‌های مالیاتی را برای بیت کوین ایجاد کند.


در مورد Bitcoin و حمایت از مصرف کننده چه می‌دانیم ؟

بیت کوین دست مردم را باز می‌گذارد تا با شرایط خودشان، تراکنش انجام دهند.

هر کاربر می‌تواند مانند پول نقد، پرداخت‌ها را ارسال و یا دریافت کند؛ همچنین می‌توانند در قراردادهای پیچیده‌تری هم مشارکت کند. چندامضایی، اجازه می‌دهد که یک تراکنش در شبکه  تنها زمانی پذیرفته شود که تعداد معینی از اعضاء یک گروه تعریف شده، موافق امضا کردن آن تراکنش باشند.

این باعث نوآوری در توسعه سرویس‌های میانجی حل اختلاف در آینده خواهند شد. چنین سرویس‌هایی می‌توانند در صورت عدم توافق بین طرفین، در نقش طرف سومی برای تایید یا رد تراکنش وارد عمل شوند، بدون اینکه بر پول آنها کنترل داشته باشند. برخلاف پول نقد و یا دیگر روش‌های پرداخت، بیت کوین همیشه یک سند عمومی از انجام تراکنش از خود بر جای میگذارد که بطور بالقوه می‌تواند به عنوان مدرکی بر علیه کسب و کارهایی که کلاهبرداری می‌کنند، بکار گرفته شود. شایان ذکر است که سوداگران که همواره به وجهه عمومی خود برای بقای کسب و کارشان وابسته‌اند و به کارمندانشان حقوق می‌پردازند، در هنگام معامله با مصرف‌کنندگان جدید خود، سطح دسترسی یکسانی به اطلاعات ندارند.

بیت کوین هم فرد و هم کسب‌وکارها را در برابر پرداخت‌های برگشتی تقلبی محافظت می‌کند؛

و در عین حال به مصرف‌کننده این انتخاب را می‌دهد که چنانچه نخواهد به یک سوداگر خاص اعتماد کند، خواستار حفاظت بیشتر باشد.


سوالات اقتصادی در مورد Bitcoin (بیت کوین)

Bitcoin چگونه ساخته می‌شود ؟

بیت کوین‌ در فرآیندی رقابتی و تمرکززدایی‌شده که “استخراج” نام دارد، تولید می‌شود.

این فرآیند مستلزم آن است که افراد از شبکه برای خدمات خود، جایزه دریافت کنند.

استخراج‌کنندگان بیت کوین تراکنش‌ها را پردازش کرده و با استفاده از سخت‌افزار تخصصی، شبکه را ایمن کرده و در مقابل بیت کوین‌های جدید جمع‌آوری می‌کنند.

طراحی پروتکل بیت کوین به گونه‌ای است که بیت کوین‌های جدید را با نرخ ثابتی تولید می‌کند.

به این ترتیب استخراج بیت کوین یک کسب و کار رقابتی خواهد شد.

اگر استخراج‌کنندگان بیشتری به شبکه بپیوندند، سودآوری مرتباً دشوار خواهد شد و استخراج‌کنندگان باید به‌دنبال کاهش هزینه‌های استخراج باشند.

هیچ مرجع مرکزی یا توسعه‌دهنده‌ای، اختیار آن را ندارد تا سیستم را برای افزایش سود، کنترل یا دستکاری کند.

هر گِره (Node) بیت کوین در جهان، هر آنچه را که در تطابق با قوانینی که انتظار می‌رود سیستم از آن پیروی کند نباشد، حذف خواهد کرد.

بیت کوین‌ها با نرخی کاهنده و قابل پیش‌بینی، تولید می‌شوند.

تعداد بیت کوین‌های جدیدی که هر سال تولید می‌شود، بطور اتوماتیک در طول زمان نصف می‌شود تا اینکه مجموع بیت کوین‌های موجود به ۲۱ میلیون برسد. از این هنگام به بعد، دیگر بیت کوین صادر نخواهد شد. در این نقطه، احتمالاً بطور اختصاصی به استخراج‌کنندگان بیت کوین مقدار کمی کارمزد تراکنش پرداخت خواهد شد.


چرا Bitcoin با ارزش است ؟

بیت کوین با ارزش است چون به عنوان شکلی از پول، مفید واقع می‌شود.

بیت کوین ویژگی‌های پولی دارد (پایداری، قابلیت حمل‌ونقل، تعویض‌پذیری، کمیابی، بخش‌پذیری و شناخت‌پذیری).

ویژگی‌های بیت کوین بر مبنای خواص ریاضی استوار شده است، نه بر مبنای خاصیت‌های فیزیکی مانند (طلا و نقره) و نه بر اساس اعتماد بر مرجعی مرکزی مانند (ارزهای بدون پشتوانه). مختصر آنکه، این ریاضیات است که بیت کوین را پشتیبانی می‌کند. با این ویژگی‌ها، تمام آنچه که برای شکلی از پول بودن و ارزش داشتن لازم است، اعتماد و پذیرش است. در مورد بیت کوین، رشد کاربران، سوداگران و کسب و کارهای نوپا، گویای مطلب است. مانند تمامی ارزها، بیت کوین ارزش خود را تنها و بطور مستقیم از کسانی می‌گیرد که آن را به عنوان یک شیوه پرداخت وجه، پذیرفته‌اند.


چه چیزی بهای Bitcoin را تعیین می‌کند ؟

بهای بیت کوین با قانون عرضه و تقاضا معلوم می‌شود.

با افزایش تقاضا برای بیت کوین، بهای آن افزایش و با کاهش تقاضا، از بهای آن کاسته می‌شود.

تعداد بیت کوین‌های در گردش محدود است و بیت کوین‌های جدید با نرخی کاهنده و قابل‌پیش‌بینی تولید می‌شوند.  این به آن معنی است که تقاضا باید تابعی از این سطح تورم باشد تا بتواند قیمت را ثابت نگه دارد. چون بازار بیت کوین در مقایسه با آنچه باید باشد، هنوز کوچک است. بنابراین برای بالا و پایین رفتن قیمت بازار نیاز به مقدار چشمگیری پول نیست و در نتیجه قیمت بیت کوین هنوز بسیار متغیر است.

بهای بیت کوین بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ در نمودار زیر مشخص است

بهای Bitcoin بین سال‌های 2013 تا 2015


آیا Bitcoin می‌تواند ارزش خود را از دست بدهد ؟

بله. تاریخ پر از ارزهایی است که ورشکست شده‌اند و دیگر قابل استفاده نیستند.

مثلاً مارک آلمان در دوران جمهوری ویمار و اخیراً نیز دلار زیمبابوه.

اگر چه که شکست ارزهای قبلی معمولاً به دلیل تورم زیاد بود که غیرممکن است برای بیت کوین اتفاق بیفتد، ولی همواره احتمال شکست‌های فنی، ارزهای رقیب، مسایل سیاسی و جز آن وجود دارد. یک قاعده سرانگشتی ساده می‌گوید که هیچ ارزی را نباید مطلقاً ایمن از ورشکستگی یا شرایط دشوار دانست. بیت کوین در طی سال‌ها پس از آغاز به کارش، ثابت کرده که قابل اعتماد است و پتانسیل زیادی برای رشد دارد. اما هیچ‌کس در آن موقعیت نیست که بتواند آینده بیت کوین را پیش‌بینی کند.


آیا Bitcoin یک حباب است ؟

این افزایش سریع قیمت نیست که حباب ایجاد می‌کند، بلکه با ارزش جلوه‌دادن بیش از اندازه است که باعث تصحیح ناگهانی رو به پایین شده و به تشکیل حباب می‌انجامد. هرگاه صدها هزار نفر از مشارکت‌کنندگان در بازار، انتخاب‌هایی بر مبنای عملکرد فردی داشته باشند باعث می‌شود که قیمت بیت کوین‌ها زمانی که قیمت بازار درحال تعیین شدن است، نوسان کند.

دلیل تغییرات احساسی می‌تواند :

 • سلب اعتماد از بیت کوین
 • اختلاف زیاد بین ارزش و قیمت بر مبنای اقتصاد بیت کوین
 • پوشش مطبوعاتی فزاینده

که موجب تحریک تقاضای سوداگرانه می‌شود و نیز ترس از عدم قطعیت و شور وشوق غیرمنطقی خارج از عرف روز و حرص و طمع باشد.


آیا Bitcoin ترفند پانزی است؟

ترفند پانزی یک عملیات سرمایه‌گذاری کلاهبردارانه است. در ترفند پانزی به جای این که به سرمایه‌گذاران از محل سود حاصل از کسب‌وکار بهره پرداخت شود، از پولی که توسط سرمایه‌گذاران بعدی فراهم می‌شود، سود پرداخت می‌شود. در ترفند پانزی، چنانچه تعداد مشارکت‌کنندگان جدید به حد کافی وجود نداشته باشد، با ضرو زیان آخرین سرمایه‌گذاران خود، فرو خواهد پاشید.

بیت کوین یک پروژه نرم‌افزاری رایگان بدون مرجعیت مرکزی است.

درنتیجه، هیچکس در موقعیتی نخواهد بود که بتواند در مورد بازگشت سرمایه‌گذاری، نمایندگی‌های جعلی بسازد.

درست مانند دیگر ارزهای اصلی دیگر :

 • طلا

 • دلار آمریکا

 • یورو

 • یِن

 • و …

هیچ قدرت خرید تضمین شده‌ای وجود ندارد و نرخ مبادله آزادنه شناور است.

این به حالت ناپایداری خواهد انجامید که در آن صاحبان بیت کوین‌ها می‌توانند بطور غیرمنتظره‌ای پول بدست آورده و یا از دست بدهند.

گذشته از گمانه زنی‌ها، بیت کوین همچنین یک سیستم پرداخت با ویژگی‌های مفید و رقابتی است که هزاران کاربر و کسب و کار از آن استفاده می‌کنند.


آیا Bitcoin به پیشگامان خود بهره ناعادلانه‌ای نمی‌دهد ؟

 • بعضی از پیشگامان تعداد زیادی بیت کوین داشتند. چون خطر کرده و زمان و منابع را در یک تکنولوژی محقق نشده‌ای که دیگران به ندرت از آن استفاده می‌کردند و برقراری مناسب امنیت آن به‌مراتب سخت‌تر بود، سرمایه‌گذاری کرده بودند.
 • بسیاری از پیشگامان تعداد زیادی بیت کوین را اندک زمانی پیش از اینکه ارزشمند شود، خرج کرده یا فروخته بودند و فقط مقدار کمی از آن را قبل از اینکه بتوانند سود خوبی ببرند، خریده بودند.

هیچ تضمینی نیست که بهای بیت کوین افزایش و یا کاهش یابد.

کاملاً شبیه به سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار نوپا است که هم می‌تواند :

 • به واسطه مفید و مردم‌پسند بودن آن بر ارزشش افزود.
 • و یا اینکه هرگز پیشرفتی حاصل نکند.

بیت کوین هنوز در دوران نوزادی خود است و با دید بسیار بلندمدت طراحی شده است.

به سختی می‌توان تصور کرد که چگونه می‌توانست نسبت به پیشگامان خود کمتر جانب‌داری کند.

و کاربران امروز آن شاید فردا، پیشگامان اولیه بیت کوین محسوب شوند و شاید هم نه.


آیا متناهی بودن تعداد Bitcoin، یک محدودیت نخواهد بود ؟

بیت کوین از این جهت که فقط تا ۲۱ میلیون عدد از آن ساخته خواهد شد، منحصر به فرد است.

اما این هرگز یک محدودیت بشمار نمی‌آید، چون بیت کوین‌ها می‌توانند با واحدهای کوچکتر از یک بیت کوین، مثلاً بیت، شمارش شوند.

یک بیت کوین ۱,۰۰۰,۰۰۰ بیت است.

اگر در آینده با کوچکتر شدن اندازه متوسط تراکنش، نیازی احساس شود، بیت کوین‌ها می‌توانند تا ۸ رقم اعشار (۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین) و بطور بالقوه حتی واحدهای کوچکتر، تقسیم گردند.


آیا Bitcoin در مارپیچ تورم‌زدایی سقوط نخواهد کرد ؟

بر طبق نظریه مارپیچ تورم‌زدایی، اگر انتظار سقوط قیمت‌ها برود مردم خرید را به آینده موکول خواهند کرد، تا از قیمت‌های کمتر، بهره ببرند. این سقوط در تقاضا به نوبه خود تجّار را وادار خواهد کرد تا با کاهش قیمت‌های خود در جهت تحریک تقاضا تلاش کنند. و این وضع را بدتر کرده و به رکود اقتصادی منجر خواهد شد. هر چند این نظریه، در میان بانک‌های مرکزی راهی مردم‎پسند برای توجیه تورم است ولی به نظر نمی‌رسد که همیشه درست باشد.

به همین دلیل، ارزش بیت کوین‌ در طول زمان افزایش یافته و در مسیر رشد قرار گرفته است.

برای آن که ارزش و اندازه اقتصاد آن از سال ۲۰۰۹، از صفر شروع شده است.

بیت کوین یک مثال نقض برای این نظریه است که نشان می‌دهد گاهی این نظریه باید نادرست باشد.

با این وجود، بیت کوین طراحی نشده است که یک ارز ضد تورمی باشد.

دقیق‌تر آن است که بگوییم قرار بود بیت کوین در سال‌های اول یک ارز تورمی باشد و سپس در سالهای بعد پایدار شود. تنها زمانی مقدار بیت کوین‌های در گردش کاهش خواهد یافت که مردم کیف‌پول خود را از روی بی‌دقتی گم کرده و یک پشتیبان هم تهیه نکرده باشند.

اگر زیرساخت‌های پولی ثابت و اقتصاد پایدار باشد، ارزش ارز باید همیشه یکسان باقی بماند.


آیا سفته بازی و نوسانات، مشکلی برای Bitcoin ایجاد نمی کنند؟

این همان مسئله مرغ و تخم مرغ است.

یک اقتصاد با مقیاس بزرگ برای تثبیت قیمت بیت کوین، باید کاربران و کسب‌وکارهای بیشتری را توسعه دهد.

برای توسعه یافتن یک اقتصاد به اندازه‌ای بزرگتر، کاربران و کسب‌وکارها در پی ثبات قیمت‌ها خواهند بود.

خوشبختانه نوسانات بر مزایای اصلی بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت وجه تاثیری ندارد.

برای کسب‌وکارها امکان‌پذیر است که پرداخت‌های بیت کوین را فوراً به ارز محلی خود تبدیل کنند.

اینکار به آنها اجازه می‌دهد تا از مزایای بیت کوین بدون اینکه مشمول نوسانات قیمت شوند، استفاده کنند. بسیاری از کاربران بیت کوین را بخاطر امکانات و ویژگی‌های منحصر به فرد و مفید آن برگزیده‌اند.

با چنین راهکارها و مشوق‌هایی، امکان رشد و بلوغ بیت کوین و توسعه آن، تا مرحله‌ای که نوسانات قیمت در آن محدود گردد، وجود دارد.


چه اتفاقی خواهد افتاد اگر کسی همه Bitcoin موجود را یکجا بخرد ؟

تنها کسری از بیت کوین‌هایی که تا کنون صادر شده، در بازار مبادلات برای فروش گذاشته شده‌اند.

بازارهای بیت کوین، رقابتی هستند یعنی قیمت بیت کوین بر اساس عرضه و تقاضا، افزایش و یا کاهش خواهد یافت.

افزون بر این، تا چندین دهه‌ی آینده، بیت کوین‌های جدید همچنان صادر خواهند شد. بنابراین حتی بیشتر خریداران مصمم هم نخواهند توانست تمام بیت کوین‌های موجود را یکجا بخرند. این البته به آن معنا نیست که بازارها در برابر دستکاری قیمت آسیب‌پذیر نیستند، بلکه بدان معناست که هنوز آن مقدار پول هنگفت در بازار موجود نیست تا بتواند قیمت‌ها را بالا و پایین ببرد و بنابراین بیت کوین تاکنون یک دارایی نوسان‌دار باقی مانده است.


اگر کسی ارز دیجیتال بهتری نسبت به Bitcoin ساخت چه اتفاقی می‌افتد ؟

چنین اتفاقی ممکن است بیافتد.

بیت کوین، تاکنون به میزان قابل ملاحظه‌ای، مردم پسندترین ارز مجازی تمرکززدایی شده است.

اما نمی توان تضمین کرد که در آینده هم این موقعیت را حفظ کند. هم‌اکنون تعدادی ارزهای دیگر هم هستند که از بیت کوین الهام گرفته‌اند ولی احتمالاً درست است تصور کنیم که یک ارز جدید باید بسیار بهبود یابد تا بتواند به لحاظ داشتن بازارهای با ثبات، بر بیت کوین غلبه کند و حتی اگر این امر غیرقابل پیش‌بینی باقی بماند. تا زمانی که بخش‌های اساسی پروتکل تغییر نکند، بیت کوین می‌تواند اصلاحات و بهبودهای یک ارز رقابتی را داشته باشد.


سوالات مربوط به تراکنش‌ها در Bitcoin (بیت کوین)

چرا باید ۱۰ دقیقه صبر کنیم ؟

دریافت یک وجه پرداختی با بیت کوین، تقریباً آنی است.

اما بطور متوسط یک تاخیر ۱۰ دقیقه‌ای لازم است تا شبکه بتواند با ضمیمه کردن آن تراکنش به یک بلاک، تایید آن را شروع کرده تا بیت کوینهای رسیده به شما، قابل خرج کردن شوند. تایید به معنای آن است که شبکه به توافق رسیده است که بیت کوین‌هایی که دریافت کرده‌اید برای شخص دیگری فرستاده نشده و جزیی از اموال شما است. وقتی تراکنش شما به یک بلاک پیوست شد، در زیر بلاک‌هایی که بعد از آن می‌آیند و بطور نمایی این توافق را یکپارچه کرده و خطر برگشت خوردن تراکنش را کاهش می‌دهند، دفن می‌شود. هر کاربری آزاد است تا تعداد تاییدیه‌های تراکنش را خود تعیین کند، اما اغلب ۶ تاییدیه به قدر همان ۶ ماه صبر کردن برای تراکنش یک کارت اعتباری، ایمن به نظر می‌رسد.


کارمزد یک تراکنش Bitcoin چقدر خواهد بود ؟

بیشتر تراکنش‌ها بدون کارمزد قابل پردازش هستند، اما اغلب کاربران را تشویق می‌کنند که داوطلبانه اندکی کارمزد هم پرداخت کنند تا تراکنش‌هایشان سریعتر تایید شود و نیز دستمزدی هم به استخراج‌کنندگان داده شود. اگر کارمزدی هم درخواست شود، معمولاً بیش از چند سنت نخواهد بود. چنانچه لازم باشد، سرویس‌دهنده بیت کوین شما معمولاً خواهد کوشید تا مقدار کارمزد مناسبی را برآورد کند.

کارمزد تراکنش، نوعی حفاظت است در برابر کاربرانی که با ارسال تراکنش‌های خود شبکه را سرریز می‌کنند.

نحوه دقیق عملکرد کارمزد هنوز در حال توسعه بوده و با گذشت زمان تغییر می‌کند.

چون کارمزد به مقدار بیت کوین ارسالی مربوط نمی‌شود، ممکن است خیلی کم (۰٫۰۰۰۵ بیت کوین برای یک انتقال ۱۰۰۰ بیت کوین) و یا بطور ناعادلانه ای زیاد (۰٫۰۰۴ بیت کوین برای یک پرداخت ۰٫۰۲ بیت کوین) بنظر آید.

مبلغ کارمزد، با خصوصیاتی چون :

 • داده‌ی تراکنش و تکرار تراکنش

تعریف می‌شود. مثلاً اگر شما به دفعات زیاد، مبالغ کمی را دریافت کنید، آنگاه کارمزد ارسال بیشتر خواهد بود.

چنین پرداخت‌هایی را می‌توان مقایسه کرد با زمانی که بخواهید صورتحساب رستوران را با سنت بپردازید.

خرج کردن سریع مقادیر کمی از بیت کوین‌هایتان نیز می‌تواند مشمول کارمزد شود.

اما اگر فعالیت شما تابع الگوی تراکنش‌های عادی باشد، مبلغ کارمزد بسیار کم خواهد بود.


اگر زمانی که کامپیوترم خاموش است Bitcoin به من برسد، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

اشکالی ندارد. دفعه بعد که برنامه کیف‌پول خود را راه‌اندازی می‌کنید، بیت کوین‌ها ظاهر خواهند شد.

در واقع، این نرم‌افزار روی کامپیوتر شما نیست که بیت کوین‌ها را دریافت می‌کند، بلکه آنها در یک دفتر کل عمومی که بین تمام دستگاههای روی شبکه به اشتراک گذاشته شده است، ضمیمه می‌شوند. اگر هنگامی که برنامه سرویس‌گیرنده کیف‌پول شما در حال اجرا نباشد، بیت کوین برایتان بفرستند، دفعه بعدی که شما برنامه را راه‌اندازی کنید، برنامه بلاکها را دریافت (دانلود) کرده و در جریان تراکنش‌هایی که تا حالا از آنها بی‌خبر بوده‌اید، قرار خواهید گرفت و سرانجام بیت کوین‌ها ظاهر می‌شوند، انگار که همین الان رسیده باشند. کیف‌پول فقط وقتی لازم است که بخواهید بیت کوین‌ها را خرج کنید.


همزمان‌سازی به چه معنا است و چرا آن قدر زمان می‌برد ؟

همزمان‌سازی طولانی فقط برای سرویس‌گیرنده‌های فول گِرهی مانند هسته بیت کوین، الزامی است.

به لحاظ فنی، همزمان‌سازی، فرآیند دانلود کردن و راستی‌آزمایی تراکنش‌های بیت کوین پیشین روی شبکه است.

برای اینکه بعضی سرویس‌گیرنده‌های بیت کوین، بتوانند تراز قابل خرج کردن ِ کیف‌پول بیت کوین شما را محاسبه کرده و تراکنش‌های جدید بسازند، لازم است که از تمام تراکنش‌های پیشین آگاه باشند. این گام می‌تواند منابع زیادی طلب کند و نیاز به پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی کافی دارد تا یک زنجیره بلاک با اندازه کامل را بسازد. برای حفظ امنیت بیت کوین‌ها به اندازه کافی، مردم باید همچنان از کلاینت‌های فول نُد استفاده کنند چرا که این کلاینت‌ها راستی‌آزمایی و تقویت تراکنش‌ها را انجام می‌دهند.


سوالات مرتبط با استخراج Bitcoin (بیت کوین)

استخراج Bitcoin به چه معنا است ؟

استخراج، فرآیند صرف توان محاسبه برای پردازش تراکنش‌ها، ایمن‌سازی شبکه و همزمان نگه داشتن همه با هم در سیستم است.

می‌توان آن را به منزله مرکز داده‌های بیت کوین تصور کرد؛ بجز آنکه طوری طراحی شده است که برای استخراج‌کنندگانی که در تمام کشورها در حال کارند، کاملاً تمرکز‌زدایی شده باشد و هیچ کس کنترلی بر شبکه نداشته باشد. به این فرآیند در قیاس با استخراج طلا، استخراج می‌گویند. چون مکانیسم گذرایی دارد که با آن بیت کوین‌های جدید صادر می‌شوند. اما بر خلاف استخراج طلا، استخراج بیت کوین در ازای سرویس‌های مفیدی که برای عملکرد یک شبکه پرداخت امن لازم است، جایزه‌ای هم در نظر می‌گیرد. تا وقتی آخرین بیت کوین صادر نشده باشد، استخراج بیت کوین همچنان الزامی است.


استخراج Bitcoin به چه صورت انجام می‌پذیرد ؟

هر کس می‌تواند با اجرای نرم‌افزار روی سخت‌افزاری ویژه، یک استخراج‌کننده بیت کوین باشد.

نرم‌افزار استخراج، به انتشار تراکنش‌ها در شبکه‌ی نظیربه‌نظیر، گوش ‌می‌دهد و اقدامات لازم جهت پردازش و تایید صحیح را انجام می‌دهد.

استخراج‌کنندگان بیت کوین به این دلیل به این کار می‌پردازند :

 • تا کارمزد تراکنشی را که کاربر برای پردازش سریع‌تر تراکنش‌های خود می‌پردازد دریافت نموده و نیز بیت کوین‌های تازه صادر شده را برطبق یک فرمول ثابت به جریان بیاندازد.

تراکنش‌های جدید برای آنکه پذیرفته شوند باید در بلاکی همراه با سند ریاضی انجام کار قرار گیرند.

این مدرک‌ها را به سختی می‌توان تولید کرد، با میلیاردها بار محاسبه در ثانیه.

استخراج‌کنندگان باید این محاسبات را انجام دهند تا سرانجام شبکه، بلاک‌های آنها را بپذیرد و به آنها پاداش دهد.

هر چه تعداد استخراج‌کنندگان بیشتر باشد، شبکه یافتن بلاک‌های مجاز را بطور خودکار دشوارتر می‌کند.

این به این دلیل است تا مطمئن شود زمان متوسط برای یافتن یک بلاک، همان ۱۰ دقیقه باقی خواهد ماند.

در نتیجه، هیچ استخراج‌کننده‌ای نمی‌تواند کنترلی بر آنچه که درون زنجیره بلاک است، داشته باشد.

برای تحمیل ترتیب زمانی بر زنجیره بلاک، سند انجام کار طوری طراحی می‌شود که به بلاک قبلی وابسته باشد.

به‌ همین دلیل برگشت دادن تراکنش‌ قبلی دشوار می‌شود.

چرا که لازم است سند انجام کار روی تمامی بلاک‌های دنباله آن، دوباره محاسبه گردند.

اگر در یک زمان، دو بلاک پیدا شود استخراج‌کنندگان ابتدا به کار روی بلاکی که اول دریافت شده است، می‌پردازند.

سپس به محض آنکه بلاک بعدی پیدا شد به طولانی‌ترین زنجیره بلاک‌ها متصل خواهند کرد.

به‌این‌ترتیب به استخراج‌کنندگان اجازه داده خواهد شد که اجماع جهانی را بر مبنای قدرت پردازش، حفظ و آن را ایمن نمایند.

استخراج‌کنندگان بیت کوین نه می‌توانند با تقلب کردن پاداش خود را افزایش دهند؛

و نه می‌توانند تراکنش‌های تقلبی را که ممکن است شبکه بیت کوین را خراب کند، پردازش نمایند.

چون تمامی گِره‌های (nodes) بیت کوین براساس پروتکل بیت کوین، هرگونه بلاکی را که شامل داده‌های غیرمجاز باشد، نخواهند پذیرفت.

در نتیجه، حتی اگر نتوان به تمامی استخراج‌کنندگان بیت کوین اعتماد کرد، امنیت شبکه همچنان برقرار خواهد بود.


آیا استخراج Bitcoin، اتلاف انرژی نیست ؟

به ندرت می‌توان مصرف انرژی را برای اداره کردن و برقرار کردن امنیت یک سیستم پرداخت، اتلاف خواند.

مانند هر سرویس پرداخت دیگری، استفاده از بیت کوین مستلزم هزینه‌های پردازش است.

سرویس‌های لازم برای عملکرد سیستم‌های پولی گسترده کنونی، مانند :

 • بانکها
 • کارتهای اعتباری
 • خودروهای زرهی

نیز انرژی زیادی مصرف می‌کنند.

هرچند که برخلاف بیت کوین، مصرف کل انرژی آنها شفاف نیست و نمی‌توان به راحتی آن را اندازه‍گیری کرد.

استخراج بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده که در طول زمان بهینه‌تر شده و سخت‌افزارهای خاصی را استفاده کند. که انرژی کمتری مصرف می‌کنند و هزینه‌های استخراج بتدریج با تقاضا متناسب گردد. هر زمان که استخراج بیت کوین کمتر رقابتی شده و نیز سودآوری کمتری داشته باشد، بعضی از استخراج‌کنندگان دست از فعالیت خواهند کشید.

افزون بر این، تمام آن انرژی که صرف استخراج می‌شود، در پایان به گرما تبدیل خواهد شد و بیشتر استخراج‌کنندگان که سود می‌کنند از این گرما استفاده خوبی خواهند کرد. یک شبکه که کارایی آن بهینه‌سازی شده، شبکه‌ای است که عملاً هیچگونه انرژی اضافی مصرف نمی‌کند. هر چند که این یک ایده‌آل است، اقتصاد استخراج به گونه‌ای است که هر استخراج‌کننده‌ای تلاش می‌کند به آن دست یابد.


چگونه استخراج به امنیت Bitcoin کمک می‌کند ؟

استخراج چیزی شبیه به یک بخت‌آزمایی رقابتی ایجاد کرده و کار را برای کسانی که می‌خواهند بطور پی‌درپی بلاک‌های تراکنش جدیدی به زنجیره بلاک بیفزایند، دشوار کرده است. به این ترتیب از اینکه هرکس بتواند قدرت بلاک کردن تراکنش‌های خاصی را بدست بیاورد، جلوگیری کرده و از بیطرفی شبکه محافظت به عمل آورده می‌شود. همچنین اجازه داده نخواهد شد که افراد با تعویض بخش‌هایی از زنجیره بلاک، مخارج خودشان را کم کرده و از دیگر کاربران کلاهبرداری نمایند. استخراج، برگشت دادن یک تراکنش قدیمی را با الزام به بازنویسی تمام بلاک‌هایی که در ادامه این تراکنش آمده‌اند، دشوارتر ساخته است.


برای شروع به کار استخراج Bitcoin به چه چیزهایی نیاز است ؟

در اوایل عمر بیت کوین، هر کسی می‌توانست با استفاده از پردازنده مرکزی (CPU) کامپیوتر خود، یک بلاک جدید پیدا کند.

هر چه بر تعداد استخراج‌کنندگان افزوده شد، دشواری یافتن بلاک‌های جدید هم بشدت زیاد شد.

تا جایی که امروزه تنها روش استخراج مقرون به صرفه را با استفاده از سخت‌افزارهای خاص، بکار می‌گیرند.


سوالات مربوط به امنیت Bitcoin (بیت کوین)

آیا Bitcoin اَمن است ؟

تکنولوژی بیت کوین، پروتکل آن و رمزنگاری، سابقه ردیابی امنیتی قوی دارد.  و شبکه بیت کوین احتمالاً بزرگترین پروژه محاسباتی توزیع شده در جهان است.

بیشترین آسیب‌پذیری بیت کوین ناشی از خطای کاربر است.

ممکن است پرونده‌های کیف‌پول بیت کوین که کلیدهای محرمانه لازم را ذخیره می‌کند، بطور تصادفی حذف، گم و یا دزدیده شوند، درست مانند آنکه پول نقد واقعی، به شکل دیجیتال ذخیره شده باشد. خوشبختانه کاربران می‌توانند اقدامات امنیتی مطمئنی را به کار بگیرند تا از پول خود محافظت کنند یا از آن دسته از تامین‌کنندگان خدمات که سطوح امنیتی خوب و نیز بیمه بر علیه دزدی یا گم شدن ارائه می‌کنند، استفاده نمایند.


آیا Bitcoin تا به حال هَک نشده است ؟

سال‌ها پس از پیدایش بیت کوین، هنوز قوانین پروتکل و رمزنگاریی که در آن استفاده شده، معتبر است و این نشانه خوبی است از اینکه مفهوم آن به خوبی طراحی شده است. اما در طول زمان نقایص امنیتی در پیاده‌سازی نرم‌افزارهای مختلف، یافته و برطرف شده است. امنیت نرم‌افزار بیت کوین همانند نرم‌افزارهای دیگر، به سرعت پیدا شدن عیب‌ها و رفع آنها بستگی دارد. هر چه این موارد بیشتر کشف شوند، بیت کوین بلوغ بیشتری پیدا می‌کند.

بین دزدی و رخنه‌های امنیتی که در کسب‌وکارها و مبادلات مختلف رخ می‌دهد، اغلب سوء‌تفاهم‌هایی وجود دارد.

هر چند هر دوی این‌ها ناخوشایند هستند ولی هیچکدام نه به معنای هک شدن خود بیت کوین است و نه نشان از عیوب ذاتی بیت کوین دارد.

درست مثل سرقت از یک بانک که به معنای تقلبی بودن دلار نیست.

اما دقیق‌تر آن است که بگوییم مجموعه کاملی از اقدامات خوب و راه‌حل‌های امنیتی لازم است تا از پول کاربران محافظت بهتری بعمل آید و خطرات کلی از دست دادن پولشان کاهش یابد. در طول چندین سال گذشته، ویژگی‌های امنیتی مانند رمزگذاری کیف‌پول، کیف‌پول‌های آفلاین، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری و تراکنش‌های چندامضایی، به سرعت توسعه یافته‌ است.


آیا کاربران می‌توانند علیه Bitcoin توطئه کنند ؟

تغییر دادن پروتکل بیت کوین به این آسانی‌ها ممکن نیست.

هر مشتری بیت کوین که از همان قوانین یکسان پیروی نکند نمی‌تواند قوانین خودش را به کاربران دیگر اعمال کند.

همانطور که برطبق مشخصات فعلی، خرج کردن دوباره در همان زنجیره بلاک ممکن نیست، خرج کردن بیت کوین‌ها بدون یک امضای مجاز هم ممکن نیست‌. بنابراین امکان ندارد که بتوان مقادیر کنترل نشده‌ای از بیت کوین‌ها را به یکباره تولید کرد، دارایی کاربران دیگر را خرج نمود، شبکه را برای همیشه از کار انداخت و یا کارهایی از این دست انجام داد.

اما به هر حال، بیشتر استخراج‌کنندگان می‌توانند تراکنش‌های اخیر را به دلخواه بلاک کرده و یا برگشت دهند.

بسیاری از کاربران نیز می‌توانند برای اعمال و پذیرش بعضی تغییرات، فشار وارد کنند.

چون بیت کوین فقط زمانی به درستی کار می‌کند که بین تمامی کاربران اجماع کامل حاصل شده باشد، بنابراین تغییر دادن پروتکل می‌تواند بسیار دشوار باشد و لازم است اکثریت قریب به اتفاق کاربران این تغییرات را بپذیرند به گونه‌ای که بقیه کاربران تقریباً هیچ انتخابی جز پیروی از اکثریت را نداشته باشند. به عنوان یک قاعده کلی، به سختی می‌توان تصور کرد که چرا یک کاربر بیت کوین باید تغییری را بپذیرد که ممکن است پول او را به خطر بیندازد.


آیا Bitcoin نسبت به محاسبات کوانتمی آسیب‌پذیر است ؟

بله. بطور کلی بیشتر سیستم‌های متکی بر رمزنگاری، سیستم‌های بانکی هستند.

اما هنوز کامپیوترهای کوانتمی حتی وجود ندارند و گمان نمی‌رود که تا چند سال آینده هم پا به عرصه وجود گذارند. برفرض که کامپیوترهای کوانتمی را بتوان تهدیدی قریب‌الوقوع برای بیت کوین بشمار آورد، می‌توان پروتکل را طوری ارتقا داد که از الگوریتم‌های پسا-کوانتومی استفاده کند. با توجه به اهمیت این بروزرسانی، می‌توان با خیال راحت انتظار داشت که توسعه‌دهندگان پروتکل را بدقت بازبینی کرده و تمامی کاربران بیت کوین آن را بپذیرند.


منبع : https://bitcoin.org/fa/faq با اندکی تصحیح و ویرایش توسط مدیر سایت VPSC.IR


منتظر مطالب آموزشی جدیدتر در خصوص

بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال باشید.

ما به همراه شما بروز خواهیم ماند.

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

81 − 80 =

0

آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید:

Delivered by FeedBurner